V Uradnem listu RS št. 36/2020 je bil objavljen Zakon o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov (ZIUPPP), ki je začel veljati dne 29.03.2020.
Trenutno veljavni zakon določa uveljavljanje pravice delodajalca do povračila nadomestila plače in višino in izplačilo povračila izplačanih nadomestil plače.
Pravica se uveljavi z vlogo pri Zavodu RS za zaposlovanje v osmih dneh od napotitve delavca na čakanje, vendar najpozneje do 30. septembra 2020.
Višina delnega povračila izplačanega nadomestila plače s strani Republike Slovenije znaša 40% nadomestila plače (to znaša 80%).
Zakon določa posebne pogoje, kdo je upravičen delodajalec in ne velja za nazaj.
Ta trenutek še ni sprejet, niti objavljen »mega protikoronski zakon«, ki predvideva povrnitev nadomestila v višini izplačanega nadomestila, zmanjšanega za prispevke zavarovanja. Ta mega zakon bo torej pomenil spremembe in dopolnitve sedaj veljavno objavljenega ZIUPPP (ki določa le 40% povračilo ob strogih pogojih za delodajalce).
Dejstvo je, da delodajalci že imajo težave z likvidnostjo in zagotavljanjem sredstev za plačilo davkov, prispevkov, plač. V tej smeri – pomoč pri zagotavljanju likvidnosti podjetij – ne velja še noben ukrep, ki bi pomenil finančno pomoč v tem trenutku.
Vsi delodajalci, ki imate delavce na čakanju na delo doma, morate o tem vsakega delavca posebej obvestiti pisno, navedete pa dejanski datum, od kdaj je na čakanju na delo doma. Posebej opozarjam na določila zakona o dolžnosti posvetovanja s sindikati o tem, da najmanj 30% zaposlenim ni mogoče začasno zagotavljati dela zaradi poslovnih razlogov.
Ali bo država povrnila nadomestilo tudi za vse tiste zaposlene, ki bodo delno na čakanju (npr. tri dni na teden), delno pa bodo delali – ali od doma ali pa prišli na delovno mesto, pa Zavod za zaposlovanje še ne da odgovora.
Odvetnica mag. Helena Polič Kosi